התחבר | הרשמה
שכחת סיסמה

סיסמה ישלח אליך לדואר אלקטרוני.

 

ברוכים הבאים

גאורגיה– הקשר היהודי

גאורגיה מוכרת לנו, הישראלים, בשם גרוזיה. גאורגיה היא מדינה בעלת היסטוריה ארוכה ועתיקה הנמשכת מעל ל 3000 שנים. כיום גאורגיה נחשבת לחלק מאירופה אבל בגלל מיקומה הגאוגרפי לפעמים מתייחסים אליה כאל חלק מאסיה. גאורגיה הייתה חלק מברית המועצות עד 1991.
אחד הדברים המייחדים את גאורגיה היא השפה שלה , השפה הגאורגית משתמשת באלפבית ייחודי משלה שלא מקביל לשום אלפבית אחר בעולם והוא מקור לגאווה לעם הגאורגי.
גאורגיה היא מדינה למודת קרבות מרים, פלישות של עמים אחרים , כמו הממלכה הערבית , כמו המונגולים, כמו רוסיה שנים רבות לאחר מכן, וניסיונות חוזרים ונשנים לגרום להתבוללות בעם.
אוכלוסייתה של גאורגיה מונה בסביבות החמש מיליון איש . רוב האוכלוסייה מתחלקת לגאורגים, אזרים, ארמנים ורוסים. כמו כן יש גם קבוצות קטנות יותר, של אשורים, צ'צ'נים, כורדים, יהודים, טורקים ואוקראינים. גאורגיה סובלת מילודה נמוכה וכן ממהגרים לארצות שכנות בחיפוש אחר תעסוקה.
היהודים בגאורגיה מהווים קהילה בעלת היסטוריה ארוכה , ועל פי המסורת, עוד מימי חורבן בית ראשון, מצאצאי היהודים בממלכת יהודה.
היהודים בגאורגיה חיים בשתי קהילות שונות , אחת היא קהילת היהודים הגאורגיים, אשר חיים בגאורגיה עוד מימי קדם , והשניה היא קהילה יותר קטנה של יהודים אשכנזים שנמלטו מהשואה באירופה והתיישבו בעיר הבירה של גאורגיה, טביליסי. רוב רובה של קהילת היהודים מורכבת מיהודים גאורגיים .
יהדות גאורגיה חדורת ציונות ופעלה רבות לפתיחת שערי ברית המועצות לעליה לארץ ישראל. לאחר מלחמת ששת הימים יהודי גאורגיה שלחו מכתב לוועדה לזכויות האדם באו"ם , בבקשה לפתוח את שערי גאורגיה ולאפשר להם לעלות לארץ. ניסיונות אלו הגיעו לשיאם ב – 1971 כאשר פעילים יהודיים החלו בשביתת רעב . מרבית היהודים עלו עם פתיחת השערים לארץ, וחלקם היגרו לאחר מכן מישראל לארצות הברית או לארצות אחרות, בעיקר בגלל סיבות כלכליות.
בשנת 1991 הוכרזה עצמאות גאורגיה ומאז המשיכו יהודי גאורגיה להגשים את חלומם לעלות לארץ.
עליית יהדות גאורגיה הייתה העליה הראשונה של יהודים מברית המועצות ובתקופת מסך הברזל הם נאלצו לנתק קשר לחלוטין עם ארץ מוצאם לקיים בארץ חיי קהילה משלהם , בעיקר בירושלים.