התחבר | הרשמה
שכחת סיסמה

סיסמה ישלח אליך לדואר אלקטרוני.

 

ברוכים הבאים

יהודי גאורגיה – הדרך לציונות

לאורך ההיסטוריה הארוכה של גאורגיה, היהודים חיו כעבדים צמיתים. האצולה ובעלי האחוזות יכלו למכור, לקנות, למסור במתנה, להחליף אותם כרכוש, כבעלי חיים. היהודים חיו לאורך ההיסטוריה בגאורגיה במצב רע מאוד שגרם להתבוללות גדולה.

היהודים בגאורגיה חיו בנפרד מהקהילה הגאורגית וכן מהקהילה האשכנזית שהגיעה מאירופה.
תנועת הציונות החלה את דרכה בגאורגיה בראשית המאה העשרים, תחילת בין האשכנזים ואחר כך בין היהודים הגאורגיים. יצאו עיתונים ציוניים וקמו תנועות ציוניות. עד למרד האנטי בולשביקי היהודים היום חופשיים לנהל אידיאולוגיה ציונית עם כל המשתמע מכך אולם לאחר מכן הם החלו להיות נרדפים על ידי השלטון.

יש הערכות כי במהלך מלחמת העולם השניה חיו בעיר הבירה של גאורגיה, טביליסי, כארבעים אלף יהודים. מרבית בתי האב עסקו במסחר ובמלאכה וחלקם היום בעלי מקצועות חופשיים ואקדמיים. חלקם נהגו מנהגי יהדות אדוקים וקיימו מצוות.

בשנות השבעים של המאה שעברה חיו בגאורגיה על פי ההערכות כמאה אלף יהודים, אשר מרביתם עלו לארץ ישראל. היתר היגרו לארצות אחרות באירופה ובאמריקה.

בעיר כותאיסי היה ממוקם מרכז הקהילה היהודית.

שגשוגם הכלכלי של היהודים הביא לכל של אנטישמיות בגאורגיה, אשר כללה עלילות דם , ביניהן עלילת הדם בכותאיסי אשר האשימה את היהודים ברצח ילדה נוצריה. הנאשמים בעלילה זו זוכו אולם בשנת 1879 החל מאבק אלים בין נוצרים ליהודים במהלכו יהודים נורו למוות.

כל זאת, למרות הכנסת האורחים הידועה לטובה של העם בגאורגיה אשר כביכול הובילה לקבלת מהגרים ברוח טובה.

יהודי גאורגיה חשו גאווה גדולה והזדהות עם מדינת ישראל לאחר מלחמת ששת הימים. בעקבות זאת, פעילים יהודיים בגאורגיה פתחו במאבק עיקש כנגד השלטונות של ברית המועצות לפתיחת שערי העליה לארץ ישראל. למעשה פתחו יהודי גאורגיה את המאבק של כלל יהודי ברית המועצות לפתיחת שערי העליה לארץ. פעילים יהודיים בגאורגיה שלחו מכתב לאו"ם עם תביעה לאפשר להם לעלות לישראל. הדבר גרר לפעילות ענפה מטעם ישראל ויהודי התפוצות ולהכרה במאבק של יהודי ברית המועצות. המאבק החריף עד לכדי שביתת רעב של יהודים גאורגיים במוסקבה.
מאבקם העיקש הוביל בסופו של דבר לעליה המאסיבית של יהודי ברית המועצות לארץ.